Cildin Koruma Kalkanına İyi Bakalım

BİO'Sİ
LEKE KARŞITI & CİLT BEYAZLATICI KREM

cilt koruma önerileri

 

Günlük hayatta birçok dış etkenle karşılaşıyoruz. Vücudumuzun dış katmanı olan cilt bariyerimiz hem su ve nem tutar, hem de alerjik reaksiyonlara ve bakterilere karşı cildimizi korur. Vücudumuzun her yerini saran bu en büyük organımızı yeteri kadar tanıyor muyuz, o ne ister biliyor muyuz? Eğer derimizi tahriş eder ve cilt bariyerimize zarar verirsek dış etkenlere karşı korunmasız kalırız. Bu yapmak isteyeceğimiz en son şey olur, özellikle böyle bir zamanda.

Her cildin hassaslık derecesi farklıdır.  Hassas cildin altındaki sinir uçları daha savunmasız olduğu için sinirsel tepkiler daha güçlüdür. Bundan dolayı ciltte kızarıklık, kaşıntı, sızlama, yanma gibi yan etkiler oluşabilir. Açık renkli bir deriniz varsa oluşan kızarıklıklarda kendini daha çok gösterecektir.

 

Cilt bariyerimizi korumak için nelerden kaçınmalıyız:

Parfümlerden ve cildi kurutucu alkollerden uzak durmalısınız.

İçerik listesi çok kalabalık ürünleri kullanmamaya çalışmak sizin için daha iyi olacaktır.

Cildinizi deterjanlardan veya çeşitli kimyasal temizleyicilerden korumalısınız.

Fazla güneşe altında olmakta cilt bariyerine ciddi zararlar verir.

Sürekli suya maruz kalmakta cildi kurutacaktır.

Sert yapılı fiziksel peelingler kullanmak cilt bariyerine zarar verir.

Cildi temizlemek için kullanılan keselerinde cilt bariyerine zarar verdiği düşünülmektedir.

Rutininize dahil edeceğiniz herhangi bir ürünün cilt tipinize uygun olup olmadığını da doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 

Cilt bariyerini güçlendirmek için ne yapmalıyız?

 

İlk olarak daha sağlıklı sonuçlar için cildinize kullandığınız bütün ürünleri cildinizin küçük bir noktasında denemelisiniz.  Cilt tipinizi iyi tanımalı gerekiyorsa bir uzmandan yardım almalısınız. Bütün cilt tipleri kesinlikle güneşe çıkmadan önce en az 30 SPF’lik güneş kremi kullanmalıdır. Yüzünüz için yağsız ve kokusuz güneş kremlerini kullanmanız daha iyi olacaktır. Özellikle güneş kremi kullanıyorsanız, cilt temizliği en dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Cildinizi her gün çift aşamalı olarak ya da miceller sular ile temizlemelisiniz. Vücudunuzu nemlendirmek için antioksidan içeren nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Cilt tipinize uygun olan nemlendiricilerle cildinizin nem dengesini korumalısınız. Eğer yağlı bir cildiniz varsa cildinizi nemlendirmek için losyon kullanmalısınız, karma bir cilt tipiniz varsa krem kullanmalısınız, hassas bir cilt tipiniz varsa merhem kullanmalısınız. Çok hassas bir cilde sahipseniz hipoalerjenik  ürünler kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Tabii ki en önemli noktalardan biri de yine su içmek ve sağlıklı beslenmek, bunu unutmamalıyız.

 

Sağlıkla kalın...

Başa Dön Whatsapp Mesaj Gönder