Dermokozmetik Hakkında Bilmemiz Gerekenler

BİO'Sİ
LEKE KARŞITI & CİLT BEYAZLATICI KREM

Dermokozmetik Hakkında Bilmemiz Gerekenler

 

Son yıllarda daha çok karşımıza çıkan dermokozmetik ürünlerin ne olduğu konusunda hepimizin tam bir bilgisi yok. Ne işe yarar, içeriği nedir, kimler kullanır? Çoğumuzun bu sorulara tam olarak cevap veremediğinin farkındayım. Genellikle pazarlama hilesi olarak algıladığımız dermokozmetik ürünleri daha detaylı tanımak için hadi başlayalım!

Dermokozmetik ürünler ile kozmetik ürünler arasındaki farklar nelerdir?

 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ülkemizde dermokozmetik ile kozmetik arasında yasa ve yönetmeliklerde bir ayrım yok ama temel de işlev olarak farklı iki ürün tipi dermokozmetik ve kozmetik ürünler. Dermokozmetik nedir?

Cildimiz epidermis, dermis ve hipodermis adında üç katmandan oluşur. İlk katman olan epidermis cildimizi dış etkilerden korur. İkinci ve orta katman olan dermis ise cildin lif, su, kolajen ihtiyaçlarını sağlarken aynı zamanda epidermisi de korur.

Dermokozmetik ürünler ile kozmetik ürünler arasındaki temel fark; kozmetik ürünler cildin dış katmanı olan epidermiye uyumlu olacak şekilde üretilen ürünlerken, dermokozmetik ürünler ise cildin orta katmanı olan dermis için uyumlu ürünler üretmeyi hedefler. Kozmetik ürünler daha genel ve yaygın cilt uyumluluğu için üretilir. Oysa dermokozmetik ürünler medikal bakış açısıyla ve klinik olarak test edilerek üretilir. Dermokozmetik ürünler farklı cilt tipleri ve cilt sorunları için üretilen geniş ürün çeşitliliğine sahiptir. Dermokozmetik ürünlerde ana amaç cilt sorunlarını giderici, iyileştirici, cilt problemlerinden kaynaklı semptomları azaltıcı ve tedavi edici olmaktır. Yani sağlıklı bir cilt için sağlık ve güzelliğin birleşimi amaçlanmıştır.

 

 

Dermokozmetik Ürünlerin Kullanım Alanları

 

Öncelikle cilt sağlığınız için hep söylediğim gibi dermatoloğunuza danışarak ürün kullanmanız sağlığınızı riske atmamanız için önemlidir. Cilt tipinize uyumlu ürünleri kullanmayı unutmayın! Ve her zaman yeni ürün denerken cildinizin küçük bir alanında deneyerek kullanmaya başlamalısınız.

Dermokozmetik ürünleri;

 

• Yaşlanmayı yavaşlatmak ya da etkilerini azaltmak için,

• Ciltteki lekeleri, kızarıklıkları gidermek için,

• Zararlı güneş ışınlarına karşı korunmak için,

• Cilt kuruluğunu gidermek için,

• Cilt çatlakları ve selülitin onarılması için,

• Cilt renginin düzeltmek ya da dengelemek için,

• Saç dökülmesi ve kepeklenmesi gibi problemlerini gidermek için,

• Siyah nokta ve gözeneklerin giderilmesi için,

• Akne tedavisi için kullanabilirsiniz.

 

Ciddi cilt sorunlarınız olmasa bile cildinize daha iyi içeriklerde ve cilt tipinize uyumlu ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Unutmamalıyız ki cilt sorunları yaşamasak bile zamanla çeşitli etkenler cildimizi kötü yönde etkileyebiliyor. Mesela ben kısa süre önce daha kuru iklime sahip bir bölgeye taşınmak zorunda kaldım, kullanmakta olduğum ürünler cildimi nemlendirmeye yeterli olmadı. Ben de çareyi Bio'si Leke Karşıtı ve Cilt Beyazlatıcı Kremi kullanmaya başlayarak buldum. İçerisindeki meyan kökü, shea yağı, E ve B vitaminleri sayesinde cildim kendine geldi. Sizde bu tarz sorunlarla karşılaşıyorsanız cilt rutininize eklemeler ve çıkarmalar yapabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

 

 

Başa Dön Whatsapp Mesaj Gönder