Güneş Lekeleri için Krem

BİO'Sİ
LEKE KARŞITI & CİLT BEYAZLATICI KREM

Güneş Lekeleri için Krem

Güneş Lekeleri için Krem

Güneş lekeleri için krem kullanabiliriz . Bu lekeler oluşmdan önlemek istiyorsak güneş kremi kullanmayı ihmal etmemek gerektiğini unutmayalım.

Gelin bu yazımızda güneş kreminin cilt lekelerini önlemedeki rolünü inceleyelim.

Son zamanların en trend başlığı olsa gerek: Neden güneş kremi kullanmak önemlidir? Güneş kremini kullanmanın önemi, dile pelesenk olmuş bir slogan gibi, her yerde söyleniyor; fakat ne kadar önemli olduğunun gerçekten farkında mıyız? Sakın sizin için pratik bilgileri derlediğim yazımı okumadan güneş kremi almayın!

Güneş, insan vücudu için önemli bir kaynak ama zararlarını da görmezden gelemeyiz. Uzmanlar güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremleri kullanmayı öneriyorlar. Bazı cilt hastalıkları ya da sorunları yaşan kişiler zaten uzun zamandır kullanıyorlardı ama artık sağlık sorunlarının yanında güneş kremi kullanmak genç kalmanın da bir şartı adeta. Şükürler olsun ki bronzlaşma modası da bitti; güneş kremi in, bronzlaşma out!

Bir güneş kremi alırken dikkat edilmesi gerekenler:

 

Öncelikle yüz için ayrı, vücut için ayrı, hatta göz çevresi için bile ayrı güneş kremleri kullanmanız gerekmektedir. Bu ayrımı yapmadan cildiniz için aldığınız bir güneş kremini yüzünüze kullanmamalısınız.

• Cilt tipinize uygun ürünler edinerek başlayabilirsiniz. Bazı kişilerin mevsimsel olarak cilt tipleri değişkenlik göstermektedir. Ya da bulunduğu bölgeden de cildi yağlanabilir ya da kuruyabilir. Bu gibi durumlarda cildinizi iyi analiz etmelisiniz.

Güneş kremi seçiminde en çok zorlanan cilt tipi yağlı cilt tipleridir. Ürünlerin içerisindeki güneş filtrelerinin çoğu yağda çözünür. Bundan dolayı sebum dengeleyen yardımcı maddeler içeren ürünler kullanılmalısınız. Yağlı ciltliler yapısı inceltilmiş ürünler tercih etmelidir.

• Sun Protection Factor yani Spf, Güneş Koruma Faktörü demektir. Spf değerleri, ürünün cildimizi güneşten ne kadar süre içinde koruduğunu göstermektedir. Güneş altında kalma sürenize bağlı olarak bir seçim yapmalısınız.

• Spf 30 %95, Spf 50 %98, Spf 100 %99 UVB ışınlarından koruma sağlıyor. Gördüğünüz gibi güneş kremlerinin koruyuculuklarında üzerindeki Spf derecesiyle çok katlanan farklar bulunmamaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi güneş altında kalma sürenize göre Spf değerini seçmelisiniz.Güneş lekesi ve çil arasındaki farklar nelerdir?

• Unutmayalım ki yaz-kış güneş kremi kullanmak çok önemli. Kışın en az 15 Spf, yazın en az 30 Spf güneş korumalı ürünler tercih edilmelidir.

• UVA ve UVB ışınlarından koruyan filtreler tercih etmelisiniz. UVB ışınları kısa dalga ışınlardır. UVA ışınlar ise uzun dalga ışınlardır. UVA ışınları kışın bile devam eden ışınlardır. Özellikle kışın UVA korumalı ürünler kullanmak daha uygun olacaktır. En etkin korumayı, UVA ve UVB ışınlarından koruyan filtreli ürünler sağlamaktadır.

Güneş Kremleri içerikleri açısından üçe ayrılır: Fiziksel, kimyasal ve hem kimyasal hem de fiziksel filtrelerden oluşan hibrit yapıdaki güneş kremleri bulunmaktadır. Özellikle hassas ciltliler ya da hamileler fiziksel filtreli ürünleri tercih etmelidir.

 

Güneş kremi kullanırken nelere dikkat edilmeli?

 

• Güneş kremi, santimetre kare başına 2 miligram sürülmelidir. Araştırmalar sonucu kulaklar, boyun ve yüz bölgesi için işaret ve orta parmağınız boyunca sürdüğünüz miktar kadar güneş kremi uygulamanın yeterli geldiği ortaya çıkmıştır.

• Güneş kremini cildinize güneşe çıkmadan en az yarım saat önceden sürmelisiniz. Bu sayede cildiniz kremi emebilir ve etkisini gösterebilir. Aynı şekilde makyaj yapmadan önce de güneş kreminizin emilebilmesi için yarım saat beklemelisiniz.

• Güneş kremini uyguladıktan sonra belli aralıklarla tazelemeniz gerekmektedir. Suya dayanıklı ya da tüm gün dayanıklı ürünler kullansanız bile belli aralıklarla ürünü uygulamayı yinelemelisiniz.

• Unutmayalım ki en önemli koruma güneşten fiziksel olarak korunmayla sağlanmaktadır. Güneş kremi sürmenize güvenerek uzun saatler güneşe maruz kalmamalısınız.

 

Düzenli güneş kremi kullanımı ile umuyorum ki gelecekte daha genç ciltlere sahip olacağız.

 

Sağlıkla kalın.

 

 

Başa Dön Whatsapp Mesaj Gönder