Maskeler Sivilce Yapıyor

BİO'Sİ
LEKE KARŞITI & CİLT BEYAZLATICI KREM

maske sivilce yapıyor peki sivilceden nasıl kurtuluruz ?

 

 

Hem bireysel sağlığımız için hem de toplumsal sağlığımız için son bir senedir maske takıyoruz. Virüsten korunurken taktığımız maskelerin cildimize bazı etkileri olduğu görülüyor. Bunlardan biri de yeni tabirle literatürümüze giren “maske” oldu.

Akne mekanika adı verilen bu akne tipi, maskeyle kapanan burun, çene ve yanak çevresinde sürtünmeden kaynaklı nem ve ısının etkisiyle gözeneklerin tıkanması, bakterilerin çoğalması sonucu oluşuyor.

Bu noktada “nasıl maskeler kullanmalıyız, maske kullanırken nelere dikkat etmeliyiz,” soruları doğuyor. 

 

 

Maske kullanımımızı cildimiz için nasıl daha sağlıklı hale getiririz?

 

Maske altında oluşan nem ve ısıdan dolayı çeşitli cilt problemleri ile karşılaşmamak için birkaç küçük önlemle daha sağlıklı ciltlere kavuşabiliriz.

Risk seviyenize göre, cerrahi ve kumaş maske takmayı kendiniz karar verebilirsiniz.

Eğer uzun saatler maske kullanıyorsanız, maskenizi sık sık değiştirmelisiniz.

Sert maskeler sürtünmeye yol açacağı için daha yumuşak tipte kumaşlardan yapılmış ipek ya da koton içerikli maskeler kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Maske altında aşırı nemlenme sorununuz varsa maskenizin içine kâğıt peçete koyabilirsiniz. Bu öneri özellikle yaz aylarında oldukça işimize yarayacaktır.

Eğer kumaş maske kullanıyorsanız, antialerjik deterjanlar ile her gün maskenizi yıkamanız daha sağlıklı olacaktır.

 

Peki maske altındaki cilt sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz?

 

Birkaç küçük ayrıntıyı gözden çıkarmazsak oldukça kolay. Öncelikle uzmanlar daha az makyaj yapılmasını öneriyor.

Cilt sağlığı tabii ki cilt temizliğinden geçiyor. Ama bu süreçte az ve öz bir rutin oluşturularak, az katman uygulamaya çalışılmalı. Bunun nedeni gün boyu maske içinde olan bölgelerin çok katmanlı bir bakımı ya da makyajı kusmamasını sağlamak ve dengede tutmaktır.

Cilt bariyerinizi güçlendirici içeriklere sahip ürünler kullanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında hafif yapılı ürünler tercih edebilirsiniz. Dikkat etmenize rağmen hala ağrılı ve geçmeyen sivilcelere sahipseniz en kısa sürede dermatoloğunuzla iletişime geçmeyi unutmayın. Sağlıkla kalın.

 

 

Başa Dön Whatsapp Mesaj Gönder